Hans Christian Andersen, czyli jeden z najbardziej znanych duńskich pisarzy!

Hans Christian Andersen, czyli jeden z najbardziej znanych duńskich pisarzy!

Biografia wybitnego duńskiego artysty

Hans Christian Andersen był duńskim pisarzem oraz poetą, który stworzył między innymi takie dzieła jak: “Młodzieńcze próby” (1822), “Improwizator” (1835), “Baśnie opowiedziane dla dzieci” (1835), “OT” (1836) oraz “Tylko grajek” (1837)”.

Ten wybitny artysta przyszedł na świat w kwietniu 1895 roku w mieście Odense. Matka Andersena była praczką, a ojciec szewcem, który walczył w wojnach napoleońskich. Młody Hans wychowywał się w biedzie. Osobą, dzięki której młodzieniec mógł na chwilę zapomnieć o trudach swojego dzieciństwa, była jego babcia, która opowiadała mu do snu baśnie. Opowieści kobiety miały ogromny wpływ na późniejszą twórczość Andersena.

We wrześniu 1819 roku Hans Christian Andersen postanowił, że wyjedzie do stolicy Danii, aby zostać aktorem. W Kopenhadze młody Andersen chodził od teatru do teatru w poszukiwaniu pracy, jednak nigdzie jej nie znalazł, postanowił więc, że zostanie pisarzem. W 1822 roku Andersen wydał swój pierwszy zbiór utworów, który zatytułowany był “Młodzieńcze próby”. W Kopenhadze artysta uczył się w szkole baletowej. Podczas swojej nauki Andersen otrzymał stypendium królewskie od samego Fryderyka VI, dzięki któremu mógł kontynuować swoją edukację oraz rozwijać swoje zainteresowania. Artysta kochał podróże i za swojego życia zwiedził prawie cała Europę.

W 1829 roku Hans Christian Andersen napisał swoją pierwszą sztukę teatralną, która zatytułowana była “Miłość na Wieży Mikołaja”. Sześć lat później premierę miał pierwszy zbiór utworów dla dzieci, czyli “Baśnie opowiedziane dla dzieci”. Widząc, jak dzieło to spodobało się najmłodszym czytelnikom, Andersen postanowił pisać głównie dla nich.

Hans Christian Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 w Rolighed.

Dzieła, które napisał Hans Christian Andersen

Spośród najważniejszych dzieł autorstwa Hansa Christiana Andersena należy wyróżnić następujące pozycje:

– “Młodzieńcze próby”,

– “Improwizator”, 

– “Baśnie opowiedziane dla dzieci”,

–  oraz “OT”.