Hans Christian Andersen- baśnie

Hans Christian Andersen- baśnie

Hans Christian Andersen był duńskim poetą i pisarzem. Popularność zdobył przede wszystkim dzięki swojej twórczości dla dzieci. Baśnie Christian Andersena (Tania Książka) są znane i lubiane do dziś. Każda baśń ma jakąś puentę, która niesie przesłanie do czytelnika- porusza wiele problemów społecznych takie jak bieda czy ubóstwo. Jest wiele bardzo znanych bajek:

“Królowa śniegu”

– bajka opowiada o pięknej królowej, całej z błyszczącego lodu. Pewnego dnia kobieta porywa, a potem zmienia małego chłopca w lodową postać. W baśni śledzimy przygody Kaja i Gerdy i ich zmaganiach ze złą królową.

“Dziewczynka z zapałkami”

– w bajce śledzimy losy małej dziewczynki, która w ostatni dzień roku próbuje zarobić na życie poprzez sprzedaż zapałek na ulicy. Baśń ukazuje problem ludzkiej obojętności, jak ludzie nie zauważają innych osób w potrzebie.

“Brzydkie kaczątko”

– bajka o łabędziu, który wykluł się z jaja wysiedzianego przez kaczkę. Łabędź został przez wszystkich odrzucony, ponieważ uważany był za brzydkie i odmienne kaczątko. Bohater nie znajduje nigdzie szczęścia, aż do momentu gdy przemienia się w pięknego łabędzia.

“Dzikie łabędzie”

– bajka o królu, który miał jedenastu synów i jedną córkę- Elizę. Życie całej rodziny było szczęśliwe, aż do momentu gdy król żeni się ze złą królową. Kobieta rzuca czar na jedenastu mężczyzn. Eliza zostaje sama i zmaga się z wszelkimi przeciwnościami losu, aby za wszelką cenę uratować swoich braci, przemienionych w dzikie łabędzie.

“Mała syrenka”

– bajka o pięknych istotach żyjących w oceanie. Piękne syreny, z lśniącymi włosami i niesamowitą zdolnością śpiewu. Jedna z syren pomaga rybakowi podczas sztormu, w którym później się zakochuje. Od tego momentu kobieta pragnie zmienić się w człowieka, aby móc żyć szczęśliwie u boku swojego ukochanego.

“Calineczka”

– historia opowiada o dziewczynce, która mierzy się z nieprzyjemnościami ze strony wielu osób, które spotyka na swej drodze. Los dziewczynki ulega zmianie, gdy ratuje przed śmiercią napotkaną na drodze jaskółkę.